ירושות וצוואות

צוואות וירושות

הנושא של צוואות וירושה הוא נושא כאוב שלא מרבים לדבר עליו. הקונספט של קבלת כספים, שהוא עניין משמח, אך כזה שבא עם מוות, הוא נושא מאוד מורכב, שכל אחד לוקח אותו מעט אחרת. צוואות וירושה הם שני דברים שממלאים תפקיד מכריע בשימור והעברת עושר, נכסים ומורשת מדור לדור. אלו הם למעשה אלמנטים משפטיים המציעים לאנשים פרטיים את ההזדמנות להבטיח שרכושם יחולק בהתאם לרצונם, ומספקים שקט נפשי ויציבות ליקיריהם. אז מה למעשה המשמעות של צוואות וירושה בשמירה על מורשת משפחתית, ואיך מתייחסים לנושא ברגישות וברצינות המתבקשת?

מסמך משפטי חיוני

צוואה היא למעשה מסמך משפטי חיוני המאפשר לאנשים לבטא את רצונותיהם לגבי חלוקת נכסיהם לאחר פטירתם. הצוואה לא רק קובעת את המוטבים שיקבלו את הכספים והנכסים, אלא גם מייעד מנהלי ביצוע שמפקחים על התהליך. על ידי עריכת צוואה, ניתן להקצות נכסים וכספים לבני משפחה, חברים או ארגוני צדקה. בנוסף, צוואות מספקות דרך לבסס אפוטרופסות לקטינים, תוך הבטחת טיפולם ורווחתם. הצוואות מסמיכות אנשים לשמור על שליטה על נכסיהם, ומעניק להם את היכולת לעצב את מורשתם מעבר לחייהם.

תהליך מסודר

ירושה היא גם כן התהליך המשפטי של קבלת נכסים מאדם שנפטר, והוא קשור באופן סבוך לצוואות. כאשר אדם נפטר, עזבונו נכנס לתוך הצוואה, ולאחר מכן, ישנו הליך משפטי המאשר את הצוואה ומפקח על חלוקת הנכסים. המטרה העיקרית של ירושות היא ברורה: להבטיח חלוקה הוגנת וצודקת של רכושו של הנפטר. ירושה מאפשרת העברה של רכוש, עושר, עסקים וירושות סנטימנטליות, והיא מטפחת יציבות פיננסית והמשכיות לדורות הבאים.

ערך רגשי משמעותי

מעבר להשלכות הכספיות, לצוואות ולירושה יש ערך רגשי ומשפחתי משמעותי. הם מספקים תחושה של סגירה ובהירות למשפחות אבלות, ומצמצמים מחלוקות פוטנציאליות ואי ודאויות בנוגע לחלוקת נכסים. יתרה מכך, צוואות יכולות לסייע בהפחתת הנטל הכספי על היורשים על ידי ייעול תשלום המס והבטחת מעבר חלק של נכסים. תהליך עריכת הצוואה מעודד אנשים להשתתף בשיחות מתחשבות עם יקיריהם על כוונותיהם, טיפוח קשרים משפחתיים חזקים יותר ותקשורת פתוחה. ניתן להגיע לפשרות, לבצע חלוקות ארוכות טווח ובאופן כללי, לעשות מה שטוב לכל המעורבים, עם ראייה רחבה יותר. לעיתים, זה מתאפשר באמצעות הידברות ולפעמים, צריך גורם חיצוני ובלתי מעורב שישמש כמגשר.

לבד או עם עזרה

בסופו של דבר, צוואות וירושה הם מרכיבים בסיסיים בתכנון עיזבון, המאפשרים לאנשים להגן על מורשתם ולפרנס את יקיריהם. מנגנונים משפטיים אלו לא רק מבטיחים חלוקה מסודרת של נכסים אלא גם מציעים נחמה רגשית, ומטפחים תחושת ביטחון ויציבות בתוך המשפחות. על ידי הכרה בחשיבותן של צוואות וירושה, אנשים יכולים לעצב באופן יזום את העתיד ולהשאיר השפעה מתמשכת על יקיריהם לדורות הבאים. לעיתים, צריכים לעבוד עם איש מקצוע איכותי בדמות עורך דין המתמחה בתחום, כדי לעשות את הדברים בצורה מסודרת, רגישה והכי נכונה שיש.

כאשר אדם אינו משאיר אחריו צוואה, רכושו מתחלק בין יורשיו על פי דין הקבוע בחוק הירושה.

צוואה הדדית

צוואה שהוראותיה מבוססות על צוואה משותפת של שני בני הזוג – כאשר כל אחד מבני הזוג מוריש את הרכוש לאחר פטירתו לבן הזוג שנותר. לעיתים הצוואה אינה קובעת מי יירש את בן הזוג הנותר וכך בית המשפט נדרש להתערב ולפרש את הצוואה.

צוואה בפני עדים

סוג זה של צוואה נערך ונחתם במעמד של שני עדים מעל גיל 18, אשר אינם זכאים לחלק בעיזבון. תפקידם של עדים אלה הוא לאשר בעדותם ובחתימתם את חתימתו של המצווה על הצוואה וכי זו צוואתו האחרונה. הצוואה צריכה לשאת את חתימת המצווה בכתב ידו ואת התאריך שבה נחתמה.

צוואה בכתב יד

צוואה זו נכתבת כולה בכתב ידו של המצווה וצריכה לשאת תאריך וחתימה בכתב ידו של המצווה. יש להבטיח ולהוכיח כי האדם אשר כתב את הצוואה עשה זאת בראש צלול וללא שהופעל עליו לחץ או השפעה של אדם אחר.

צוואת שכיב מרע

צוואת “שכיב מרע” היא צוואה המועברת בע”פ על ידי אדם חולה הנוטה למות. הציווי צריך להיות בפני שני עדים שעליהם לשמוע את עדותו של המצווה ועל העדות להירשם בזכרון דברים, להיחתם בפני שני עדים ולהיות מופקדת אצל רשם הירושות סמוך ככל שניתן למועד החתימה.

סמכויות הרשם לענייני ירושה

הרשם לענייני ירושה בודק את כל המסמכים הנוגעים לענייני ירושה, למשל אם נפתח תיק בעניינו של המנוח, אם הפקיד צוואה, ומשרד הרשם מפרסם בציבור הודעה על הגשת הבקשה. במידה ויש התנגדויות לצוואה עליהן להיות מוגשות ללשכות הרשמים לענייני ירושה. המצווה יכול להפקיד את צוואתו אצל הרשם לענייני ירושה ובכך הוא מבטיח שלאחר מותו לא יוגש צו ירושה אחר המתעלם מצוואתו.

צו ירושה

צו ירושה הוא צו אשר מצהיר על זהות היורשים, על זכויותיהם ועל חלקם בעיזבון ע”פ חוק. המבקש את הוצאת צו הירושה צריך להיות יורש המנוח על פי דין ועליו להודיע על כך ליורשים האחרים באמצעות שליחת הודעה בדואר רשום, מי מהיורשים החוקיים יכול להתנגד לקיום הצו.

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה ע”פ צוואת המנוח מצהיר על זהות היורשים ועל חלקם בעיזבון. המבקש את הוצאת צו קיום הצוואה צריך להיות יורש המנוח על פי דין ועליו להודיע על כך ליורשים האחרים באמצעות שליחת הודעה בדואר רשום, מי מהיורשים החוקיים יכול להתנגד לקיום הצוואה.

התנגדות וביטול צוואה

חוק הירושה השאיר פתח להגשת התנגדות ולביטול צוואה בהתקיים תנאים הקבועים בחוק. תביעות כנגד עיזבון – תביעות בעניין זכויות וחלוקת רכוש של מי שנפטר.

פעולות בחשבון הבנק לאחר פטירה

במקרים מסוימים וטרם סידור ענייני הירושה מקפיא הבנק ביוזמתו את הח-ן המשותף עד להכרה רשמית הירושה. אפשרות זאת יכולה להיות הרת גורל במקרה בו לא יכול בן הזוג אשר נותר בחיים לפעול בחשבון אשר היה עד לא מכבר חשבונו שלו אלא צריך להמתין עד לסידור ענייני הירושה. באמתחתנו פתרונות יצירתיים לבעיות מסוג זה.

פסק דין תקדימי בנושא ירושה
ענייני ירושה יכולים להיות סבוכים ולגרום סכסוכים מרים בין היורשים. לעיתים קרובות פעולות שמבצע אחד מהיורשים יוצרות השלכות קשות מאוד לשאר בני המשפחה.

במקרה אחד שטיפל משרדינו בו היה של אישה קשישה אשר בנה אשר בבחינת “וישמן ישורון ויבעט” הצליח בעורמה להחתים את בעלה החולה על צוואה לפיה הוא היורש היחיד לכל העיזבון. כאשר האב הלך לבית עולמו ביקש הבן לממש את זכויותיו על דירת המגורים שבה התגוררה גם האם.

על פי חוקי המקרקעין ביכולתו של הבן היתה למכור את חלקו בדירה ובכך היה מאלץ את אמו לפנות את הבית בו התגוררה ולהיזרק לרחוב. במסגרת תביעה שהגשנו בבית הדין הרבני הצלחנו להשיג צו שיפוטי שלא מאפשר את המשך תהליך פירוק השיתוף ובכלל זה מכירת הנכס תוך שמאוחר יותר הצלחנו להשיג פסק דין תקדימי בבג”ץ על פיו האם יכלה להישאר בביתה כל זמן חייה כמזונות ומדור מן עיזבון הבעל אשר נישלה מהכל.

 

מעוניינים ליצור קשר עם עורך דין זיו בייטל המומחה בליווי תיקי צוואות וירושות? זיו ישמח לתרום מהניסיון שלו וליעץ.

ליעוץ, מלאו את פרטיכם בטופס מטה.

נושאים בעמוד זה:
תוכן עניינים

קבעו עוד היום פגישת ייעוץ

ללא עלות:​

משרד עורכי דין זיו בייטל​

זיו בייטל - עורך דין גירושין מומלץ

.Ziv Beitel & Co
Law Firm

ניסיון רב בדיני
גירושין ומשפחה

מעל 23 שנות נסיון

מאות הצלחות
בתיקי גירושין

מוביל בארץ
בתחומי המשפחה

מאמרים נוספים

עו”ד דיני מקרקעין

בעלים של נכס בת”א? הנכס שלכם מיועד לפינוי בינוי? תהליך פינוי בינוי הינו תהליך מורכב היכול להימשך שנים רבות על לקבלת כל האישורים הנדרשים לתהליך

קרא עוד »

חוק פיצויי פיטורים

רוצים לדעת האם מגיע לכם פיצויי פיטורין? חוק פיצויי פיטורים מתייחס לכל עובד שכיר בישראל ומציין את הזכויות הסוציאליות שלו הנוגעות לפיטורין. הסכום של פיצויי

קרא עוד »

רישום זכויות במקרקעין

קרובים לסגירת עסקת נדל”ן? צריכים סיוע ברישום הזכויות בנכס? עסקת מקרקעין צריכה להסתיים ברישום זכויות במקרקעין לבעלים החדשים, כאשר הרישום הוא בעל חשיבות רבה על

קרא עוד »

עו”ד דיני חוזים מקרקעין

נמצאים לקראת חתימת הסכם מכר לרכישת נכס? רכישת נכס בישראל זוהי כנראה ההשקעה הכי גדולה שתעשו במהלך חייכם ובכדי שהעסקה תצא לפועל באופן אופטימלי מבחינתכם,

קרא עוד »

ייעוץ עורך דין דיני עבודה

המעסיק פגע בזכויות שלכם? רוצים לקבל ייעוץ משפטי? פנייה לייעוץ עורך דין דיני עבודה מספקת לכם ייצוג לעובדים שכירים במגוון רחב של נושאי עבודה ותעסוקה.

קרא עוד »

אי ביצוע שימוע כדין

פוטרתם מהעבודה? הוזמנתם לשימוע לפני פיטורין? אם פוטרתם מהעבודה וזומנתם לשימוש לפני פיטורין, חשוב שתדעו כיצד השימוע צריך להתבצע ובמידה והוא אינו בוצע כראוי, יתכן

קרא עוד »

הרעת תנאי עבודה עורך דין

פגעו בתנאי העבודה שלכם? רוצים לקבל ייעוץ משפטי? ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להרעה בתנאי העבודה כמו הפחתה בהטבות או בשכר, עומס עבודה או דרישות

קרא עוד »

עורך דין לענייני פיטורים

צריכים ייעוץ משפטי בנוגע לפיטורים? אתם במקום הנכון! אם פוטרתם מהעבודה האחרונה שלכם ואתם חושבים כי הזכויות שלכם בתור עובדים נפגעו, כדי שתקבלו ייעוץ מקצועי

קרא עוד »

איך כותבים הסכם עבודה

התקבלתם לעבודה חדשה? לא בטוחים לגבי ההסכם שקיבלתם? חתימה על הסכם עבודה אישי היא רלוונטית למקומות עבודה בהם אין הסכם עבודה קיבוצי, או המשרה אליה

קרא עוד »

עורך דין נדל”ן

מצאתם את דירת חלומותיכם? זה הזמן לפנות לעו”ד נדל”ן! תחום הנדל”ן בישראל הינו תחום משפטי מורכב הדורש ידע ובעיקר ניסיון בתהליכי חתימה על הסכמי מכר

קרא עוד »

איך נקבעים דמי מזונות

איך נקבעים דמי מזונות – כל מה שצריך לדעת  החוק בישראל קובע שכל קטין זכאי למזונות מהוריו. כשמדובר במשפחות שבהן ההורים לא נשואים זה לזו

קרא עוד »

הגדלת חוב בתיק מזונות

תביעת מזונות בהוצאה לפועל רלוונטית כאשר התקבל פסק דין על תשלום מזונות והחייב לא ביצע זאת ולא שילם את המזונות הנדרשים ממנו על פי דין.

קרא עוד »

עו”ד משפחה במרכז

מחפשים עו”ד לצוואות? עו”ד זיו בייטל בין עורכי הדין המובילים בארץ לדיני משפחה, בעל מעל 23 שנות נסיון. מומחה בתחומי צוואות וירושות.

קרא עוד »

עו”ד הגדלת מזונות

מחפשים עו”ד לצוואות? עו”ד זיו בייטל בין עורכי הדין המובילים בארץ לדיני משפחה, בעל מעל 23 שנות נסיון. מומחה בתחומי צוואות וירושות.

קרא עוד »

עו”ד הסכם ממון

מחפשים עו”ד לצוואות? עו”ד זיו בייטל בין עורכי הדין המובילים בארץ לדיני משפחה, בעל מעל 23 שנות נסיון. מומחה בתחומי צוואות וירושות.

קרא עוד »

צו הרחקה

מחפשים עו”ד לצוואות? עו”ד זיו בייטל בין עורכי הדין המובילים בארץ לדיני משפחה, בעל מעל 23 שנות נסיון. מומחה בתחומי צוואות וירושות.

קרא עוד »

עו”ד לצוואות

מחפשים עו”ד לצוואות? עו”ד זיו בייטל בין עורכי הדין המובילים בארץ לדיני משפחה, בעל מעל 23 שנות נסיון. מומחה בתחומי צוואות וירושות.

קרא עוד »

עורך דין לענייני משפחה

עורך דין לדיני משפחה עוסק בעיקר בתחומי הגירושין, הצוואות והירושות והמעמד האישי של הפרט. עורך דין לענייני משפחה מסייע למשפחות ולאנשים פרטיים למצוא את הצדק

קרא עוד »

עו”ד משפחה

עו”ד משפחה הוא דמות מרכזית וחשובה מאוד בעת טיפול במגוון סיטואציות רגישות הנוגעות אל התא המשפחתי. מדובר במקרים כגון סכסוכי ירושה וצוואה, ניהול עזבונות, עריכת

קרא עוד »

עורך דין גירושין

עורך דין המתמחה בגירושין ככלל, הליכי גירושין אינם דבר פשוט לבני הזוג שהחליטו להתגרש ואם ישנם ילדים בתמונה, והוא משפיע גם על המשפחה הקרובה והחברים.

קרא עוד »

עורך דין דיני משפחה

מה תפקידו של עורך דין דיני משפחה? תחום המשפטים הינו תחום סבוך, מורכב ורחב, וככזה, הוא כולל תחתיו תחומי התמחות רבים ומגוונים. כל אחד מתחומי

קרא עוד »

עורך דין גירושין בתל אביב

עורך דין גירושין בתל אביב מחפשים עורך דין לענייני גירושין? כיצד תבחרו עורך דין גירושין בתל אביב? עו”ד מזונות ומשמורת משותפת נחשבים לאנשי המקצוע המתאימים

קרא עוד »

ביטול מזונות במשמורת משותפת

בעקבות שינוי חוק המזונות, הורים רבים אשר מצויים בהליכי גירושים, או גרושים במשמורת משותפת כבר שנים, מוצאים את עצמם אולי מבולבלים לגבי החובות שחלות עליהם לגבי

קרא עוד »

עורך דין ידועים בציבור

להתייעצות ראשונית עם עורך דין ידועים בציבור ללא עלות עורך דין ידועים בציבור וייצוג משפטי לידועים בציבור: המדריך המלא בעולם שבו הגבולות בין הפרטי לציבורי

קרא עוד »

רמאות בצוואה

רמאות בצוואה רמאות בצוואה ירושות וצוואות הם תחום רגיש ומורכב, אשר במקרים מסוימים, יכול ליצור קרע ממשי בין בני המשפחה – גם בין אלו המעורבים במקרה

קרא עוד »

דיני ירושה ועיזבון

לצד דיני מזונות, גירושים והסכמי ממון, עורך דין לענייני משפחה, מתמחה ברוב המקרים, גם בתחום של דיני ירושה ועיזבון.עו”ד המתמחה בתחום של דיני ירושה ועזבון,

קרא עוד »

תביעת מזונות אישה

תביעת מזונות – אישה תביעת מזונות – אישה נשים רבות אשר עומדות לקראת או  מצויות בהליכי כגירושים, מוצאות את עצמן עם שאלות או תהיות שונות לגבי

קרא עוד »

תביעה להגדלת מזונות

תביעה להגדלת מזונות אומנם נחשבת כנפוצה, אך יחד עם זאת, מדובר בתביעה מורכבת – בעיקר אם בהשוואה אל תביעה למזונות ראשונית. בכדי שתהיה עילה להגשת תביעה

קרא עוד »

מזונות גירושין

מה כוללים מזונות גירושין זוגות רבים אשר מתחילים בהליכי גירושין מוצאים את עצמם מבולבלים סביב נושא מזונות גירושין – בעיקר, בשל העובדה כי בשנים האחרונות, אנו

קרא עוד »