ירושות וצוואות

כאשר אדם אינו משאיר אחריו צוואה, רכושו מתחלק בין יורשיו על פי דין הקבוע בחוק הירושה.

צוואה הדדית

צוואה שהוראותיה מבוססות על צוואה משותפת של שני בני הזוג – כאשר כל אחד מבני הזוג מוריש את הרכוש לאחר פטירתו לבן הזוג שנותר. לעיתים הצוואה אינה קובעת מי יירש את בן הזוג הנותר וכך בית המשפט נדרש להתערב ולפרש את הצוואה.

צוואה בפני עדים

סוג זה של צוואה נערך ונחתם במעמד של שני עדים מעל גיל 18, אשר אינם זכאים לחלק בעיזבון. תפקידם של עדים אלה הוא לאשר בעדותם ובחתימתם את חתימתו של המצווה על הצוואה וכי זו צוואתו האחרונה. הצוואה צריכה לשאת את חתימת המצווה בכתב ידו ואת התאריך שבה נחתמה.

צוואה בכתב יד

צוואה זו נכתבת כולה בכתב ידו של המצווה וצריכה לשאת תאריך וחתימה בכתב ידו של המצווה. יש להבטיח ולהוכיח כי האדם אשר כתב את הצוואה עשה זאת בראש צלול וללא שהופעל עליו לחץ או השפעה של אדם אחר.

צוואת שכיב מרע

צוואת “שכיב מרע” היא צוואה המועברת בע”פ על ידי אדם חולה הנוטה למות. הציווי צריך להיות בפני שני עדים שעליהם לשמוע את עדותו של המצווה ועל העדות להירשם בזכרון דברים, להיחתם בפני שני עדים ולהיות מופקדת אצל רשם הירושות סמוך ככל שניתן למועד החתימה.

סמכויות הרשם לענייני ירושה

הרשם לענייני ירושה בודק את כל המסמכים הנוגעים לענייני ירושה, למשל אם נפתח תיק בעניינו של המנוח, אם הפקיד צוואה, ומשרד הרשם מפרסם בציבור הודעה על הגשת הבקשה. במידה ויש התנגדויות לצוואה עליהן להיות מוגשות ללשכות הרשמים לענייני ירושה. המצווה יכול להפקיד את צוואתו אצל הרשם לענייני ירושה ובכך הוא מבטיח שלאחר מותו לא יוגש צו ירושה אחר המתעלם מצוואתו.

צו ירושה

צו ירושה הוא צו אשר מצהיר על זהות היורשים, על זכויותיהם ועל חלקם בעיזבון ע”פ חוק. המבקש את הוצאת צו הירושה צריך להיות יורש המנוח על פי דין ועליו להודיע על כך ליורשים האחרים באמצעות שליחת הודעה בדואר רשום, מי מהיורשים החוקיים יכול להתנגד לקיום הצו.

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה ע”פ צוואת המנוח מצהיר על זהות היורשים ועל חלקם בעיזבון. המבקש את הוצאת צו קיום הצוואה צריך להיות יורש המנוח על פי דין ועליו להודיע על כך ליורשים האחרים באמצעות שליחת הודעה בדואר רשום, מי מהיורשים החוקיים יכול להתנגד לקיום הצוואה.

התנגדות וביטול צוואה

חוק הירושה השאיר פתח להגשת התנגדות ולביטול צוואה בהתקיים תנאים הקבועים בחוק. תביעות כנגד עיזבון – תביעות בעניין זכויות וחלוקת רכוש של מי שנפטר.

פעולות בחשבון הבנק לאחר פטירה

במקרים מסוימים וטרם סידור ענייני הירושה מקפיא הבנק ביוזמתו את הח-ן המשותף עד להכרה רשמית הירושה. אפשרות זאת יכולה להיות הרת גורל במקרה בו לא יכול בן הזוג אשר נותר בחיים לפעול בחשבון אשר היה עד לא מכבר חשבונו שלו אלא צריך להמתין עד לסידור ענייני הירושה. באמתחתנו פתרונות יצירתיים לבעיות מסוג זה.

פסק דין תקדימי בנושא ירושה
ענייני ירושה יכולים להיות סבוכים ולגרום סכסוכים מרים בין היורשים. לעיתים קרובות פעולות שמבצע אחד מהיורשים יוצרות השלכות קשות מאוד לשאר בני המשפחה.

במקרה אחד שטיפל משרדינו בו היה של אישה קשישה אשר בנה אשר בבחינת “וישמן ישורון ויבעט” הצליח בעורמה להחתים את בעלה החולה על צוואה לפיה הוא היורש היחיד לכל העיזבון. כאשר האב הלך לבית עולמו ביקש הבן לממש את זכויותיו על דירת המגורים שבה התגוררה גם האם.

על פי חוקי המקרקעין ביכולתו של הבן היתה למכור את חלקו בדירה ובכך היה מאלץ את אמו לפנות את הבית בו התגוררה ולהיזרק לרחוב. במסגרת תביעה שהגשנו בבית הדין הרבני הצלחנו להשיג צו שיפוטי שלא מאפשר את המשך תהליך פירוק השיתוף ובכלל זה מכירת הנכס תוך שמאוחר יותר הצלחנו להשיג פסק דין תקדימי בבג”ץ על פיו האם יכלה להישאר בביתה כל זמן חייה כמזונות ומדור מן עיזבון הבעל אשר נישלה מהכל.

 

מעוניינים ליצור קשר עם עורך דין זיו בייטל המומחה בליווי תיקי צוואות וירושות? זיו אשמח לתרום מהניסיון שלו וליעץ.

ליעוץ, מלאו את פרטיכם בטופס מטה.

נושאים בעמוד זה:

קבעו עוד היום פגישת ייעוץ

ללא עלות:​

משרד עורכי דין זיו בייטל​

.Ziv Beitel & Co
Law Firm

ניסיון רב בדיני
גירושין ומשפחה

מעל 23 שנות נסיון

מאות הצלחות
בתיקי גירושין

מוביל בארץ
בתחומי המשפחה

מאמרים נוספים